Μοναδικό ασύρματο γυαλιστικό από τον Γερμανό κατασκευαστή FLEX.
- Περιστροφική και εκκεντρική κίνηση 3 και 12 mm
- Λείανση και αφαίρεση ολογραμμάτων - όλα με ένα μηχάνημα Περισσότερα
Flex PXE 80 12-EC/2.5 SET: Έξυπνο ασύρματο γυαλιστικό 10,8 V
Flex PXE 80 12-EC είναι ένα επαναστατικό εργαλείο στον τομέα της «έξυπνης» επισκευής βαφής και της λεπτομέρειας (detailing). Χάρη στο καινοτόμο σύστημα ταχείας αλλαγής χωρίς εργαλεία, αυτό το μηχάνημα επιτρέπει την εναλλαγή μεταξύ περιστροφικής και εκκεντρικής λειτουργίας μέσα σε λίγα δευτερόλεπτα. Είναι ο ιδανικός συνεργάτης για δυσπρόσιτα σημεία, σημειακές επισκευές (spot repair) και ακριβείς τελικές εργασίες.
Μοναδικό σύστημα αλλαγής κίνησης
Το PXE 80 δεν είναι απλώς ένα γυαλιστικό – είναι ένα πολυλειτουργικό σύστημα. Χάρη σε τρεις τύπους εναλλάξιμων προσαρμογέων, αποκτάτε:
-
Περιστροφική κίνηση: Για σημειακή λείανση και αφαίρεση βαθιών ελαττωμάτων.
-
Εκκεντρική κίνηση (3 mm διαδρομή): Για λεπτή λείανση πριν από το γυάλισμα ή τελικό γυάλισμα σε υψηλή γυαλάδα.
-
Εκκεντρική κίνηση (12 mm διαδρομή): Για αποτελεσματική αφαίρεση ολογραμμάτων και ταχύτερη διόρθωση βαφής σε μικρότερες επιφάνειες.
Κύρια τεχνολογικά πλεονεκτήματα
Κινητήρας χωρίς ψήκτρες (Brushless)
Ο υψηλής απόδοσης κινητήρας EC εγγυάται μεγαλύτερη διάρκεια ζωής, υψηλότερη απόδοση ανά φόρτιση μπαταρίας και μηδενική συντήρηση (καμία αντικατάσταση ψηκτρών).
Έξυπνο σύστημα ελέγχου
Το μηχάνημα είναι εξοπλισμένο με μικροεπεξεργαστή, ο οποίος εξασφαλίζει:
-
Σταθερές στροφές: Η απόδοση δεν μειώνεται ακόμα και υπό υψηλότερη πίεση στο πέλμα.
-
Απαλή εκκίνηση: Αποτρέπει το πιτσίλισμα της πάστας γυαλίσματος κατά την εκκίνηση.
-
Προστασία υπερφόρτωσης: Παρακολουθεί θερμοκρασία και ρεύμα για μέγιστη ασφάλεια.
Εργονομία και χειρισμός
-
Ρύθμιση στροφών 4 σταδίων: Σαφώς ορατή στην οθόνη LED, επιτρέπει την ακριβή προσαρμογή της ισχύος στον τύπο επιφάνειας.
-
Επιφάνεια με λαστιχένια επένδυση (SoftGrip): Η εργονομικά σχεδιασμένη κεφαλή του μηχανήματος επιτρέπει ασφαλές κράτημα και ακριβή καθοδήγηση.
-
Δακτυλιοειδές φως: Ενσωματωμένος δακτύλιος στην κεφαλή του μηχανήματος για καλύτερη ορατότητα της επιφάνειας εργασίας.
Τι περιλαμβάνει η συσκευασία;
- 1x γυαλιστικό FLEX PXE 80 10.8-EC (469.068).
- 1x περιστροφικός προσαρμογέας DT-P (492.396).
- 1x εκκεντρικός προσαρμογέας 3 mm διαδρομής DT-XF3 (492.418).
- 1x εκκεντρικός προσαρμογέας 12 mm διαδρομής DT-XF12 (492.426).
- 1x αυτοκόλλητος δίσκος 30 Rim BP-M / SR D30 PXE (492.388).
- 1x δίσκος με velcro 30 Ø BP-M D30 PXE (492.353).
- 1x δίσκος με velcro 75 Ø BP-M D75 PXE (492.361).
- 2x μπαταρία 2.5 Ah AP 10.8 / 2.5 (418.048).
- 1x ταχυφορτιστής CA 10.8 / 18.0 (417.882).
- 1x βαλιτσάκι μεταφοράς L-BOXX® 136 (414.085).
- 1x ένθετο βαλίτσας (473.014).
Τεχνικές παράμετροι
| Μέγ. διάμ. εργαλείου γυαλίσματος | 80 mm |
| Μέγ. διάμ. δίσκου οδήγησης | 75 mm |
| Διαδρομή | 3 + 12 mm |
| Αριθμός στροφών χωρίς φορτίο | 400-2000/-3000/-4000/-5800 ot/min |
| Αριθμός διαδρομών χωρίς φορτίο | 800-4000/-6000/-8000/-11600 /min |
| Τάση μπαταρίας | 10;8 V |
| Χωρητικότητα μπαταρίας | 2;5 / 4;0 / 6;0 Ah |
| Διαστάσεις (Μ x Π x Υ) | 265 x 65 x 95 mm |
| Βάρος χωρίς μπαταρία | 0;63 kg |





